منوهای نصب در پنل مدیریت

 • ورود
  • سبد خرید شما خالی است.

مدیریت ریسک مالی با رویکرد آمادگی آزمون FRM

مدیریت ریسک مالی با رویکرد آمادگی آزمون FRM

شروع کلاس ها از آذرماه ۱۳۹۴

 روزهای پنجشنبه از ساعت ۱۳:۳۰ الی ۱۹:۳۰ و روزهای جمعه از ساعت ۹:۰۰  الی ۱۷:۰۰

مقدمه

مدیریت ریسک عبارتست از فرآیند مستندسازی تصمیمات نهایی اخذ شده و استفاده از آنها به منظور رساندن ریسک به سطح مورد انتظار در سازمان ها. در دنیای امروزی، با توجه به ابزارهای پیچیده مالی، افزایش مقررات پولی و بوجود آمدن بحران های مالی در حوزه های صنعتی و بازار سرمایه، آشنایی با دانشی تخصصی در حوزه مدیریت ریسک و درک مفاهیم کاربردی آن می تواند سازمان ها و موسسات را تا حد زیادی در رسیدن به اهدافشان یاری نماید. گروه مالی مرکز مطالعات دانشگاه صنعتی شریف در ادامه معرفی مدارک حرفه ای معتبر بین المللی از جملهCFA   در سال ۱۳۸۸ این بار اقدام به معرفی و طراحی کلاس های آمادگی آزمون مربوط به معتبرترین مـدرک در حـوزه مدیریت ریسـک مالی تحت عنوان Financial Risk Manage  نموده است.

 این مدرک توسط موسسه Global  Association  of  Risk  Professionals- GARP و پس از گذراندن دو سطح آزمون تخصصی و نیز داشتن حداقل دو سال سابقه کاری مرتبط به داوطلبان اهدا می گردد.

امید است تلاش این گروه در جهت نشر و توسعه مباحث روز و کاربردی مورد نیاز بازار رو به رشد مالی کشور، موجـبات ارتقای دانش فعالان این حـوزه را فراهـم آورد.

از آنجا که محتوای برنامه آموزشی FRM براساس مباحث روز مدیریت ریسک و نیز پیشنهادات کمیته بال استوار است، شرکت در دوره‌های آموزشی این برنامه برای کارشناسان و مدیران فعال در حوزه مدیریت ریسک، مدیریت سرمایه‌گذاری بخصوص در بانک‌ها، موسسات و نهاد‌های بزرگ مالی کشور و نیز دانشجویان دوره‌های مدیریت مالی و MBA و دانش پژوهان علاقه‌مند به حوزه مالی پیشنهاد می‌شود.

مراحل اخذ مدرک FRM 

جهت اخذ مدرکFRM   کاندیدا باید دو سطح آزمون را با موفقیت پشت سر بگذرانند:FRM Part I   وFRM Part II  . از ویژگی­های خوب این مدرک در مقایسه با سایر مدارک حرفه‌­ای در حوزه مالی این است که نخست داوطلب این شانس را دارد که هر دو سطح از آزمون را با هم و در یک روز امتحان دهد، دوم اینکه هر سطح از آزمونFRM   دو مرتبه در سال برگزار می­شود؛ بنابراین این شانس برای داوطلب وجود دارد که در یک سال و حتی کمتر، موفق به اخذ مدرک ارزشمندFRM   شود. پس از قبولی در هر دو آزمون و ارائه سابفه کار مرتبط به موسسه، مدرکFRM به شخص اهدا می­شود. برنامه آموزشی موسسه GARP  به گونه­ است که پس از اخذ مدرک نیز، با ارائه مطالب آموزشی در حوزه مدیریت ریسک از جمله مقالات، کتاب­ها، ویدیوهای مربوط، سعی بر این دارد که دانش دارندگان مدرک را به روز نگاه­ دارد. شرکت در برنامه آموزشی پس از اخذ مدرک، به صورت داوطلبانه است. در نمایه ذیل برنامه آموزشی FRM   آورده شده است.

258963

مزایای کسب مدرک FRM

      برنامه آموزشی FRM با معرفی مفاهیم بنیادی و کلیدی مدیریت ریسک در سطح اول و ارائه تصویری جامع از اندازه‌گیری و مدیریت ریسک بازار، ریسک اعتباری و عملیاتی، سطح جدیدی از دانش را برای فعالان بازار مالی ارائه می‌دهد. بطور یقین می‌توان گفت که مطالب و محتوای درسی این برنامه، در کمتر موسسه و یا نهاد آموزشی و علمی، دیده می‌شود. مزیت دوم مربوط به اعتبار این مدرک است، طور خلاصه می‌توان گفت که در محیط‌ های حرفه‌ای و کاری بین‌المللی، برخورداری از این مدرک بیش از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های معتبر حتی در مقطع کارشناسی ارشد اعتبار دارد. دلیل این امر نیز استانداردهای بسیار بالای موسسه GARP در جامع و عملی بودن محتوای برنامه FRM و نیز سطح بالای خود آزمون FRM می‌باشد.

محتوای آزمون

جهت قبولی در هر سطح داوطلب می­بایست حد نصاب لازمه که توسط موسسه پس از هر آزمون مشخص می­شود را کسب نماید. موارد امتحانی هر سطح از آزمون در ذیل آورده شده است:

65

تعداد سوالات برای آزمون سطح اول ۱۰۰ سوال و برای سطح دوم ۸۰ سوال و مدت زمان آزمون برای هر سطح ۴ ساعت می باشد. سوالات به صورت چهار گزینه ای بوده و دارای نمره منفی نمی باشد.

نکات مهم در خصوص آزمون

ماشین حساب های مجاز

داوطلبین تنها مجاز به استفاده از ماشین حساب های ذیل هستند که مورد تأیید موسسه GARP     قرار گرفته است.

 Texas Instruments BA II Plus

 Hewlett Packard 10B II,10B II+, 20B

 Hewlett Packard 12C

 زمان برگزاری و مکان آزمون

آزمون در ماه های May   (اردیبهشت ماه) و November   (آبان ماه) در ۹۰ مرکز مختلف در سراسر دنیا برگزار می شود. در حال حاضر نزدیک ترین مراکز آزمون به ایران کشورهای امارات متحده عربی، بحرین، کویت و ترکیه می باشند.

 هزینه ثبت نام در آزمون

هزینه ثبت ­نام در آزمون بسته به مدت زمان باقی­مانده تا تاریخ آزمون متفاوت است (هر  چه  به  زمان  آزمون  نزدیک تر  شویم، هزینه  ثبت  نام  افزایش  می یابد). در جدول ذیل هزینه ثبت­ نام در آزمون آورده شده است:

frm_94

طبق جدول فوق، برای شرکت در آزمون سطح یک برای اولین بار، هزینه ثبت نام ۶۵۰ دلار می باشد. هزینه ثبت نام برای دفعات بعدی فقط ۳۵۰ دلار خواهد بود.

 • تنها یک بار هزینه ثبت نام (۳۰۰ دلار آمریکا) برای داوطلبین جدید لحاظ می شود. در صورت عدم قبولی داوطلب در مرتبه اول، برای شرکت در آزمون دفعات بعدی، تنها هزینه هر سطح پرداخت می شود.
 •  در صورتی که داوطلب آزمون سطح یک را قبول شود، چهار سال مهلت دارد تا آزمون سطح دو را قبول و در نتیجه مدرک را اخذ نماید. در صورت عدم قبولی در سطح دوم پس از چهار سال داوطلب آزمون سطح اول را مجدد امتحان دهد.

frm_94-days

مدرسین دوره:

حامد طبسی

(Certified FRM (Passed FRM part II

CFA Charter Holder

 دانشجوی دکتری مدیریت مالی دانشگاه تهران
عضو هیات مدیره کارگزاری پارسیان

مرتضی ذکاوت
کارشناس ارشد مدیریت علوم بانکی
FRM Level II Candidate
رئیس اداره پژوهش و مدیریت ریسک بانک توسعه صادرات

وحید ویسی زاده
دانشجوی دکتری مدیریت مالی دانشگاه علامه طباطبایی
FRM Level II Candidate

محمدمهدی سمواتی

دانشجوی دکتری مالی گرایش حقوق مالی دانشگاه تهران
FRM Level II Candidate
CFA Level III Candidate

ویژگی های دوره

 • اعطای گواهینامه دوره جامع مدیریت ریسک بر مبنای طرح درس FRM   توسط مرکز مطالعات دانشگاه شریف
 • ارائه برنامه آموزشیFRM    جمعاً به مدت ۱۱۲ ساعت
 • ارائه بروزترین نسخه کتب آزمون
 • برگزاری کلاس آموزشی در ۴ عنوان درسی مجزا مربوط به محتوای آزمون FRM    سطح اول
 • بهره گیری از مدرسان مجرب در زمینه مدیریت ریسک
 • در اختیار گذاردن مطالب کمک آموزشی
 • برگزاری حداقل یک آزمون آمادگی متناسب با شرایط آزمون FRM  در پایان دوره آموزشی(بصورت رایگان)
 • آموزش استفاده از ماشین حساب جهت استفاده در جلسه امتحان
 • حضور مشاورین مجرب (دارنده ی مدرکFRM  ) جهت پشتیبانی و راهنمایی شرکت کنندگان دوره تا زمان برگزاری آزمون
 • برگزاری کلاس ها در ساعات مناسب و در روزهای آخر هفته (پنج شنبه و جمعه) و پرهیز از طولانی شدن دوره و ارائه نکات غیرضروری

زمان برگزاری

شروع کلاس ها از آذرماه ۱۳۹۴ /  روزهای پنجشنبه از ساعت ۱۳:۳۰ الی ۱۹:۳۰ و روزهای جمعه از ساعت ۹:۰۰  الی ۱۷:۰۰

هزینه ثبت نام:

نکته: این هزینه ها شامل هزینه آموزش، کتب امتحان، جزوات و منابع آموزشی و کمک آموزشی، نهار و پذیرایی می باشد.

امتیازات ویژه:

 • ثبت نام گروهی (بالای ۳ نفر) مشمول۱/۰۰۰/۰۰۰ ریال تخفیف بازای هر نفر خواهد بود.
 • امکان پرداخت به صورت اقساط برای اعضای سایتwww.irfinance.ir   و شرکت کنندگان در دوره های گروه مالی و سرمایه گذاری شریف

متقاضیان می توانند هزینه ثبت نام را به حساب ۶۹۴۹۶۱۹۵۵۳ نزد بانک ملت با شناسه واریز ۱۲۳۴۵/۰۱ به نام مدیریت آموزش های آزاد دانشگاه صنعتی شریف واریز و فیش پرداختی را به همراه فرم ثبت نام، به دبیرخانه فکس نمایند.

مشاهده بروشور ۱

مشاهده بروشور ۲

ثبت نام در دوره

})